12. Noć knjige u školskoj knjižnici
„Naš gost – robot Matejko“

Noć knjige, najmasovnija nacionalna manifestacija koja promiče knjige i čitanje, održala se ove godine u 254 grada i mjesta širom Hrvatske pa tako i u našoj školskoj knjižnici. Ovogodišnja manifestacija pozabavila se fenomenom umjetne inteligencije pa je središnja tema bila „Sanjaju li roboti električne knjige?“.

Mi smo u Matineji Noći knjige 2023. odlučili u školsku knjižnicu pozvati robota Matejka, gosta koji nam je stigao iz bliske budućnosti i prostora u kojem caruje umjetna inteligencija. Zahvaljujemo učiteljici Ireni Zubčić koja je povukla određene veze i omogućila nam da Matejko stigne u knjižnicu na vrijeme. Naša ovogodišnja „misija“ bila je upoznati robota Matejka sa svim ljepotama koje nam pružaju knjige, neiscrpan izvor mašte i kreativnosti te promovirati čitanje kao neizostavni sadržaj koji obogaćuje naš stvarni život. To su na najbolji mogući način prikazale cure iz dramsko-scenske skupine (Dora, Lara, Rea & Tijana), koje su pred mnogobrojnim trećašima izvele hrpu monologa te pokazale učenicima i robotu Matejku bezgranične mogućnosti uživanja u knjigama i čitanju. Prije toga smo pogledali filmić o umjetnoj inteligenciji te u laganoj diskusiji popričali o svemu dobrom, ali i manje dobrom što donosi u naše živote. Učenici od 4. do 8. razreda ispunili su anketu u kojoj su iznijeli svoja mišljenja o umjetnoj inteligenciji koja polako, ali sigurno, unosi promjene u našu stvarnost. Bilo je ovo veoma zanimljivo druženje u kojem smo zaključili da su roboti super stvar, ali i dalje nam je draže uživanje u druženju s pravim prijateljima i pravim knjigama koje naše glave čine pametnijima. Tada smo i sami u mogućnosti bolje upravljati umjetnom inteligencijom u svoju korist. Na kraju, složili bismo se s Nikom iz 3.a, koja je druženje u knjižnici završila zaključkom: „Mi smo najveća inteligencija jer smo mi stvorili robote!“

Organizatori(ce) 12. Matineje Noći knjige bile su Jasmina Mamula, prof. i Jasminka Bertović, školska knjižničarka. Tko o svemu želi znati nešto više, sve mu na stranici nocknjige.hr piše!              Fotogalerija

Jasminka Bertović, školska knjižničarka

« Srpanj 2024 »