Beram-Roč-Hum

U četvrtak 11. listopada 2018.godine učenici šestih razreda uputili su se prema Istri s namjerom upoznavanja kulturne baštine i glagoljaških spomenika. U Beramu smo obišli jednobrodnu grobljansku crkvu sv. Marije na Škrilinah. Unutrašnjost crkve koja datira iz 13. stoljeća bogato je oslikana freskama od kojih je najpoznatija Mrtvački ples Vincenta iz Kastva. Do crkvice i natrag pješačili smo upoznavajući pitomi istarski pejzaž, a vrijeme je bilo kao stvoreno za boravak u prirodi.
Putovanje smo nastavili prema Roču, središtu glagoljaške književnosti, nakladništva i tiskarstva, gdje smo posjetili kapelu sv. Roka oslikanu dvama slojevima  fresaka iz 14. stoljeća i 15. stoljeća. Nakon obilaska gradića  posjetili smo Župnu crkvu sv. Bartula i Bratovštinsku crkvu  sv. Antuna. Zatim smo se uputili prema Humu, najmanjem gradu na svijetu. Hum i Roč povezani su Alejom glagoljaša koja sadržava 11 spomen obilježja posvećenih razvoju i očuvanju glagoljice, solunskoj braći Ćirilu i Metodu te njihovom učeniku Klimentu Ohridskom. Ovaj projekt Čakavskoga sabora iz 1977. kojemu je idejni začetnik Zvane Črnja, a autori prof. dr. J.Bratulić i kipar Ž.Janeš spomen je na razvojni put i  povijesnu utemeljenost glagoljice među Hrvatima, posebice u Istri. Grad Hum je mali gradić sa svega dvadesetak stanovnika, dvjema crkvama, bedemima, romaničkim zvonikom-kulom i gradskom ložom. Nakon razgledavanja uskih uličica grada koji su prema legendi gradili divovi slobodno vrijeme proveli smo na predivnom vidikovcu s kojeg se prostire pogled na istarsku ravnicu.
Sunčani dan proveden na terenskoj nastavi bio je zabavan i poučan jer smo upoznali povijest hrvatskog pisma glagoljice i istarske gradiće u kojima se razvijala hrvatska pismenost.                  Fotogalerija

Laura Muškardin, 6.b

objavio: Milana Jakšić   datum: 31. 10. 2018.