Ambasadori Čistog podzemlja - gostujuće predavanje

U okviru nacionalnog, volonterskog projekta „Čisto podzemlje“ u našoj je školi 12. veljače 2024. održano predavanje na temu „Ambasadori Čistog podzemlja“. Nositelj projekta je Zagrebački speleološki savez, ali u njegov razvoj i provedbu uključeni su speleolozi i ljubitelji krša iz cijele Hrvatske. Sam projekt pozitivno je ocijenjen od strane Agencije za odgoj i obrazovanje te je proveden uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja. Temeljni cilj projekta je očuvati i očistiti zagađene špilje i jame te zaustaviti njihovo daljnje uništavanje kako bi se očuvala, u svijetu jedinstvena, bioraznolikost našeg krškog podzemlja, ali i podzemni spremnici pitke vode.

Ambasadorice Marina Grandić i Ela Kovač na zanimljiv su način upoznale učenice i učenike 6. b razreda sa krškim podzemljem, osnovnom speleološkom opremom te problematikom bacanja velike količine otpada u jame i špilje diljem Hrvatske. Predavanje je izazvalo u nama mnoštvo emocija i motiviralo nas da budemo nositelji promjena u svojoj zajednici. Sukladno tome, odlučili smo osmisliti radove na navedenu temu (crtanje slika, fotografiranje i izrada video materijala na temu zaštite krša) te prijaviti naše uratke na digitalnim platformama Zagrebačkog speleološkog saveza i educirati našu zajednicu o ovim problemima.

Hvala volonterkama Marini i Eli na odličnom predavanju te na trudu i entuzijazmu u radu.

Na sljedećim poveznicama možete saznati više o projektu:

Na stranicama Novog lista možete pročitati detaljnije o čišćenju jama na sjeveru otoka 2021. godine:

Barbara Ruža Čirjak, učiteljica Geografije i razrednica 6. b razreda

objavio: Milana Jakšić   datum: 13. 2. 2024.