Školski projekti
GRAĐANSKI ODGOJ
Osposobiti učenike da postanu aktivni i odgovorni građani koji sudjeluju u razvoju demokratske građanske kulture, poučiti učenike da opstanak demokracije ovisi o znalačkom i aktivnom sudjelovanju građana u odlučivanju na svim razinama, ponuditi učenicima odgovarajuće znanje, vještine i stajališta za korištenje intelektualnih alata kojima se unapređuju demokratske procedure kao što su procjena valjanosti načela, pravila i zakona te učinaka djelovanja vlasti, ali i vlastitog djelovanja
HUMANITARNE AKCIJE
Cilj je senzibilizirati učenike za potrebe drugih, ukazati na nužnost dijeljenja materijalnih dobara, učenje solidarnosti, razvoj ekološke svijesti učenika, razvoj svijesti o zaštiti životinja i odgovornom posjedovanju kućnih ljubimaca, prevencija nepoželjnih oblika ponašanja, razvoj empatije kod učenika, promicanje društveno-humanističkih vrednota u okviru odgojno-obrazovne djelatnosti školske knjižnice.
VOLONTERI – POMOĆ U UČENJU
Pružanje dodatne podrške i pomoći učenicima koji postižu slabije školske rezultate te su izloženi raznim razvojnim rizicima ili već manifestiraju određene emocionalne, psihičke ili tjelesne teškoće.
BUDIMO ODGOVORNI
Pripremati, osposobiti i ojačati učenike za život i djelovanje u novonastalim okolnostima vezanim uz pandemiju COVID-19. Razvijati kod učenika odgovornost i higijenske navike te ih upoznati s načinima samostalnog kreiranja slobodnog vremena.
VEČER MATEMATIKE
Večer matematike je skup interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava učenika prema matematici. Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima otkriva često zaboravljenu – zabavnu stranu matematike, stvara nove ideje o tome što matematika jest i čime se bavi te dokazuje da matematičke probleme, i bez da smo svjesni vlastitog talenta, svakodnevno svi uspješno rješavamo.
TRENING ŽIVOTNIH VJEŠTINA
Omogućiti učenicima da na organiziran način ovladaju različitim životnim vještinama i tako budu bolje pripremljeni za rješavanje životnih izazova i budu manje skloni ovisnostima.
Jačanje samopoštovanja, povećanje sposobnosti donošenja odluka, djelotvornije komuniciranje, izbjegavanje nesporazuma, stjecanje novih prijatelja, zauzimanje za vlastita prava, odbijanje alkohola, cigareta, droge, odupiranje reklamnim i drugim pritiscima.
UČENIČKA ZADRUGA „MALIK“
Razvijanje likovnog izražaja i razumijevanja likovne umjetnosti, estetskog senzibiliteta i smisla za lijepo – razvoj znanja, stavova, vještina i sposobnosti potrebnih za razumijevanje i usvajanje likovne osjetljivosti i estetske kritičnosti, razvijanje kreativnosti, apstraktnog i kritičkog mišljenja, istraživalačkog i stvaralačkog duha, ustrajnosti, estetske inteligencije kao i težnju za izvrsnošću.
PROJEKT DABAR
Poticati učenike da razmišljaju izvan okvira. Analizirati uzorak, pronalaziti ispravan redoslijed, sortirati i razvrstavati, odrediti prioritet, dosljednost kroz predložak, algoritam, varijante, stablo mogućnosti, logičke operacije i koordinate.
PROJEKT „VIŠKOVO PLIVA“
Poučiti vještini plivanja učenike 2. razreda osnovnih škola, smanjiti broj neplivača i tako utjecati na smanjenje nesreća u vodi, podići samopouzdanje i hrabrost učenika usvajanjem novih vještina, pravilan rast i razvoj učenika, jačanje fizičkih obrambenih mehanizma te osvješćivanje vrijednosti plivanja i vodenih sportova.
EKO-DAN ŠKOLE
Usklađivanje i prilagođavanje programa Eko-škola hrvatskom odgojno-obrazovnom sustavu. Uvođenje posebnih programa zaštite okoliša. Nastojati ispraviti štete počinjene u okolišu. Upozoravati javnost o problematici okoliša. Osigurati uvjete za trajno i pravodobno informiranje javnosti i sudjelovanje u svim predviđenim aktivnostima.
„GROBNIČKE JESENI“
Upoznavanje mjesta i njene povijesti povezivanje nastavnog gradiva sa stvarnim životom – samostalno uočavanje posebnosti mjesta – prenošenje običaja i kulture na nove generacije
KARNEVALSKA SKUPINA ŠKOLE „SVETI MATEJ“ VIŠKOVO
Projekt je namijenjen učenicima razredne nastave radi uključivanja učenika u dječje maškarane povorke odnosno planirano sudjelovanje na Halubajskom karnevalu i Dječjoj karnevalskoj povorci u Rijeci.
ZDRAVSTVENI ODGOJ
Zdravo življenje i odnos prema okolini. Razvoj zdravih životnih navika od rane razvojne dobi učenika.
Film Halubajska drama
Primorsko-goranska županija, Upravni odjel za zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrbu okviru projekta Zdrava Županija pokrenuo je Program za mlade 2010. Osnovna svrha Programa je poticaj i podrška mladim ljudima u razvoju njihove inicijativnosti i kreativnosti.
Učenici osmih razreda OŠ „Sveti Matej“ (školska godina 2009./2010.), uz dirigentsku palicu nastavnice Vali Božić, autori su Programa „Živa pozitiva“, u okviru kojega je nastao film „Halubajska drama“. Ovim su filmom talentirani mladi autori pokazali kako se kombinacijom dobre volje, pozitivnoga razmišljanja i kreativnosti mogu poticati pozitivne vrijednosti i podizati kvaliteta života mladih ljudi u lokalnoj zajednici.
Film koji promovira školu „Sveti Matej“, ali i čitavu Općinu Viškovo, izuzetno je dobro medijski popraćen:
KANAL RI – RIJEČKA PANORAMA, studeni 2010.,
Glasnik Općine Viškovo, br. 71, prosinac 2010 .,
Kvarnerina, prosinac 2010.,
Novi list (u okviru priloga „NAJ“), 07.ožujka 2011.,
„Rizik“ – Bilten za prevenciju ovisnosti i drugih poremećaja u ponašanju djece i mladih,
Školski list „Tratinčica“, svibanj 2011.
Šeraj pozitivu, lajkaj različitost
Važno je da djeca, u procesu razvoja emocionalnih i socijalnih vještina, nauče uvažavati prirodu različitosti između pojedinaca i grupa s kojima dolaze u kontakt.