Svibanj je mjesec u kojem slavimo raznolikost! 21. svibnja obilježavamo Svjetski dan kulturne raznolikosti, a 22. svibnja slavimo Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj. Glavni cilj obilježavanja je podizanje svijesti o važnosti očuvanja bioraznolikosti koja je neprocjenjivo značajna za sadašnje i buduće generacije SVIH ljudi, SVIH kultura i SVIH nacija.
Kako na mladima svijet ostaje, mi smo u školskoj knjižnici odlučili raznolikost slaviti s gotovo najmlađima – učenicima drugih razreda. Odradili smo vrlo živopisne radionice u kojima smo čitali, raspravljali, pisali i crtali. Inspiraciju smo pronašli u odličnoj slikovnici „Greta i divovi“. To je suvremena bajka koju je napisala Zoe Tucker, a predivno ilustrirala Zoe Persico. Ove imenjakinje nadahnula je super klinka Greta Thunberg, odvažna i strastvena aktivistica za zaštitu prirode i okoliša. Upoznajući Gretu i divove provjerili smo kako drugašići „stoje“ s čitanjem pa smo kroz interpretaciju slikovnice došli do mnogih spoznaja o problemu klimatskih promjena i potrebi savjesnog postupanja prema našoj lijepoj Zemljici. Hrabra Greta i njezini uporni prijatelji naučili su nas da je snaga u zajedništvu i međusobnom uvažavanju te da i najmanji među nama mogu postati pokretači pozitivnih promjena.
NARAVNO (!!!), naša vrijedna i kreativna učiteljica Jadranka Novak napravila je prekrasnu lutku hrabre aktivistice Grete. Super dar školskoj knjižnici i odličan podsjetnik svim njezinim korisnicima kako nitko nije premalen da bi potaknuo promjene, a zajedno možemo sve pa i očuvati ljepotu svijeta u njegovoj raznolikosti.
Jasminka Bertović, školska knjižničarka












