Datum objave: 29. svibnja 2026.
Kategorija: Vijesti

Međunarodni Alias – učenje kroz igru i suradnju

Međunarodna suradnja između škola uvijek donosi nova iskustva, prilike za učenje i stvaranje vrijednih prijateljstava. Upravo takvo iskustvo ostvareno je 27.4. kroz zanimljivu i dinamičnu aktivnost pod nazivom „Međunarodni Alias“, u sklopu Erasmus+ SciMag projekta, u kojoj su sudjelovali učenici jedne škole iz Hrvatske i dviju škola iz Srbije: OŠ Petefi Šandor i OŠ Žarko Zrenjanin.

Cilj ove aktivnosti bio je povezati učenike iz različitih država, potaknuti komunikaciju na daljinu te razvijati geografska znanja kroz kreativan i zabavan pristup učenju. Aktivnost je provedena u online okruženju, a učenici su s velikim interesom i uzbuđenjem sudjelovali u svakom dijelu natjecanja.

Natjecateljske timove činili su parovi učenika – jedan učenik iz Hrvatske i jedan iz Srbije. Takav način rada poticao je međusobnu suradnju, aktivno slušanje i zajedničko rješavanje zadataka. Igra je bila osmišljena prema poznatom konceptu igre Alias, ali prilagođena obrazovnom kontekstu. Učenici su izvlačili geografske pojmove te ih morali objasniti svom partneru bez korištenja zadane riječi ili njezinih izvedenica.

Pojmovi su obuhvaćali različite sadržaje iz geografije – reljefne oblike, države, gradove, klimatska obilježja i prirodne procese, čime su učenici ponavljali i proširivali svoja znanja na zanimljiv način.

Tijekom igre vladala je pozitivna i poticajna atmosfera ispunjena smijehom, navijanjem i timskim duhom. Učenici su pokazali iznimnu snalažljivost, brzinu razmišljanja i razvijene komunikacijske vještine. Posebno je bilo vrijedno vidjeti kako učenici iz različitih država uspješno surađuju i zajedno dolaze do rješenja.

Nakon niza napetih i zanimljivih krugova, pobjedu su odnijeli Silvija i Đorđe, koji su se istaknuli odličnom suradnjom, učinkovitim načinom komunikacije i zavidnim geografskim znanjem. Čestitamo im na zasluženoj pobjedi i radujemo se budućim sličnim projektima i novim prilikama za učenje kroz igru!

Dojmovi učenika nakon provedene aktivnosti

Učenici su nakon aktivnosti podijelili svoje dojmove, ističući kako im je ovo iskustvo bilo iznimno zanimljivo, poučno i poticajno:

„Osjećala sam se uzbuđeno tijekom igranja igre Alias jer smo surađivali s učenicima iz druge države. Tijekom igranja bio mi je zanimljiv izgovor rečenica učenika iz Srbije dok su nam objašnjavali zadani pojam. Dok smo pogađali pojmove, učili smo nove riječi, što mi se također jako svidjelo. Unatoč različitim državama uspjeli smo se sporazumjeti i lako surađivati. Kada nešto nismo razumjeli, profesorica nam je pomogla, ali smo se i mi trudili što bolje objasniti pojam kako bismo osvojili bod.“
Silvija Đurić

„Osjećala sam se dobro jer smo surađivali s učenicima koji žive u drugoj državi, a opet smo bili složni i uspješni u igri. Najzanimljivije mi je bilo pogađanje riječi jer smo imali priliku naučiti neke pojmove na njihovom jeziku. Lako smo surađivali unatoč razlikama jer smo imali pomoć profesora, ali i sami smo se trudili što bolje pojasniti pojmove kako bi nam igra bila uspješnija.“
Leona Bojić

„Tijekom međunarodnog Alias susreta osjećala sam se opušteno jer je atmosfera bila odlična, ali i uzbuđeno jer sam jedva čekala svoj red za igru. Najzanimljivija mi je bila sama igra jer su svi pojmovi bili povezani s gradivom iz geografije. Provjerila sam svoje znanje i veselila se hoće li moj partner uspješno pogoditi pojam. Unatoč različitim državama lako smo surađivali zahvaljujući dobroj organizaciji profesorica. Nije bilo tehničkih problema, svi su pažljivo slušali i bili uključeni. Razlike u jeziku nisu predstavljale prepreku – većinu vremena smo se sami razumjeli. Ovo je bilo odlično iskustvo i nadam se da će se još više učenika uključiti u budućnosti.“
Marija Šebelja

Ovakve aktivnosti potvrđuju koliko su međunarodna suradnja, primjena digitalnih alata i inovativne metode poučavanja važni u suvremenom obrazovanju. Učenici ne razvijaju samo znanja, već i vještine suradnje, komunikacije i otvorenosti prema drugim kulturama.

Barbara Ruža Čirjak, učiteljica geografije

Pročitajte još

Sedmaši u Sloveniji

Sedmaši u Sloveniji

U utorak 19. svibnja 2026. godine učenici 7. a, c, e razreda bili su na razrednom izletu. Najprije su posjetili Ljubljanu: prošetali su njezinim ulicama i mostovima te se popeli na Ljubljanski Grad. Zatim su u Hiši eksperimentov na zabavan način učili o zanimljivim...

Skip to content