PRVAŠIĆI U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Mnogobrojna čitateljska obitelj OŠ „Sveti Matej“ postala je početkom drugoga polugodišta školske 2016./2017. godine bogatija za 124 člana!!! Jupiiiiiii! Slatki, mali, radoznali, razigrani (…) prvašići naučili su abecedu i postali punopravni članovi školske knjižnice na veliko zadovoljstvo školske knjižničarke (još uvijek jedne i jedine).

Kao i svake godine, Mladi knjižničari i nešto malo starija školska knjižničarka prigodno su uredili knjižnicu i za svako od pet razrednih odjeljenja pripremili svečano dvosatno primanje u članstvo školske knjižnice. 23. siječnja 2017. došli su (već) „stari“ prijatelji iz 1.A,  25. siječnja 2017. isto tako znana ekipica iz 1.E, 2. veljače 2017. mališani iz 1.D, 6. veljače 2017. ljubitelji knjiga iz 1.C i kao šlag na kraju, 8. veljače 2017. prijatelji iz 1.B!

„DJECA KOJA ČITAJU, POSTAJU LJUDI KOJI MISLE!“ pa smo vođeni tom idejom upoznali učenike prvih razreda sa školskom knjižnicom, kulturom ponašanja (s knjigama, u knjižnici, a i životu uopće) te osnovama posudbe knjiga. Uz red priče i red učenja, došao je i red na igru - slovima, naravno! Podijeljeni u grupice ekoloških naziva (jer mi smo EKO škola!), prvašići su igrali „SLOVARICU“, edukativnu igricu u kojoj kroz igru slovima i riječima provjeravamo znanje abecede. To je redovito najzanimljiviji i najglasniji dio druženja u kojem potičemo timski rad i učenje kroz igru. Na samom kraju dvosatnog druženja uvijek slijedi zasluženi odmor, odnosno nagrada u obliku nekog zgodnog „crtića“!

Primanje prvašića u članstvo školske knjižnice svakako je jedna od najljepših, ali i najodgovornijih zadaća u okviru djelatnosti školske knjižnice. To je ona prva, najvažnija stepenica u odgoju mladog čitatelja, koji će od ovoga dana razvijati ljubav prema čitanju i vještine potrebne za cjeloživotno učenje.

Knjižnice su super mjesta u kojima „stanuju“ knjige, a one nas vode na putovanja, s njima rastemo, otkrivamo i istražujemo nove svjetove! Za 124 prvašića OŠ „Sveti Matej“ avantura je započela…

Jasminka Bertović, prof.,
školska knjižničarka