Terenska nastava na školskom brodu „Vila Velebita dva“

U Tjednu dobre dječje knjige spojili smo obilježavanje Festivala znanosti s profesionalnom orijentacijom i informiranjem učenika o upisima u srednju školu te otišli na organizirani posjet školskom brodu Pomorske škole Bakar „Vila Velebita dva“. To je motorni brod duljine 28,8 m i širine 6,30 m, od 1973. godine u vlasništvu Pomorske škole Bakar te se svakodnevno koristi za provođenje praktične nastave.

22 osmaša (budući pomorci J), u pratnji školske pedagoginje Jasne Pipinić, prof. i školske knjižničarke, Jasminke Bertović Pupić, prof., odlično su se provela na terenskoj nastavi koju su nam 21. travnja 2015. organizirali Pomorska škola Bakar i Prirodoslovni muzej Rijeka. Djelatnici Prirodoslovnog muzeja Rijeka organizirali su radionicu „Zašto i kako istražujemo bioraznolikost našega mora?“, u sklopu koje smo brodom „Vila Velebita dva“ plovili od riječke luke do Urinja i natrag do Gata Karoline Riječke.

Osim što smo se dobro zabavili, obogatili smo naše znanje nizom novih informacija o ekosustavu Riječkog zaljeva i naučili kako se istražuje podmorje uz korištenje autonomne ronilačke opreme. Također, naši budući pomorci saznali su od učenika Pomorske škole Bakar i kapetana Marijana Burića niz pojedinosti i informacija o srednjoj školi u Bakru, o pomorskom zanimanju, kao i o samom školskom brodu.

Srednjoškolci Pomorske škole objasnili su nam „iz prve ruke“ što su usmjerenja Tehničar za brodostrojarstvo i Pomorski nautičar te mogućnostima koje pružaju. Isto tako, doznali smo što radi Časnik stroja, a što Časnik palube, što nakon Pomorske škole te izuzetno vrijednu informaciju da su svjedodžbe Pomorske škole važeće u cijelom svijetu, što znači da pomorci koji završe ovu školu mogu ploviti svim svjetskim morima.

Pomorski kapetan Marijan Burić učenicima je dao osnovne informacije o školskome brodu „Vila Velebita dva“ i upoznao ih sa svojom te ulogama i zadaćama članova posade na brodu. Na komandnome mostu pokazao je kako se služiti nautičkim kartama i kako se upravlja brodom. Ovo zadnje bilo je našim osmašima i najzanimljivije pa smo od Urinja do riječke luke promijenili nekoliko kormilara, uključujući i ženski dio posade. Ne znamo da li je to bilo zbog dežurnog (izuzetno atraktivnog) učenika Pomorske škole Bakar ili zbog mogućnosti da i naše cure jednog dana nastave tradiciju pomorskog zvanja.

Zaista bi bilo lijepo da neki od učenika OŠ „Sveti Matej“ nastave tradiciju pomorstva jer ono je simbol našega kraja. Uostalom, značaj mora i pomorstva najbolje tumači stara latinska poslovica - Navigare necesse est, vivere no nest necesse!

Jasminka Bertović Pupić, prof.,
školska knjižničarka

objavio: Milana Jakšić   datum: 28. 4. 2015.