Spavaj mali Božiću

Spavaj mali Božiću, buj, buj, buj.
Spavaj neba kraljiću, tuj, tuj, tuj.
Tako piva sad Divica
Sinka Božjeg porodica,
tuj, tuj, tuj.
Spavaj lipi cvitu moj, buj, buj, buj.
Spavaj rožmarinu moj, tuj, tuj, tuj.
Spavaj, spavaj ružičice,
Puka tvoga ljubičice,
tuj, tuj, tuj.

Dragi Svetomatejci!

Prema  riječima jednog sveca: "Bog se počovječio, da se čovjek može pobožanstveniti". Taj jedinstveni povijesni događaj rođenja Boga-čovjeka kršćanski svijet slavi od davnina. Svetkovina je nazvana Božić. Značenje riječi Božić, mali Bog, poprima umilna značenja: blagi Bog, dobri Bog, bliski Bog - Bog dostupan i pristupačan čovjeku.

Tako je svemogući Bog postao djetešce da nas ne prestraši i ne premaši, da nas k sebi privuče i privije. Tako sam naziv Božić podsjeća da je blagdan Božića evanđeoska škola ljudskosti i čovječnosti. Iz njega struje uočljive odlike: pristupačnost,jednostavnost, susretljivost, povjerljivost, skromnost.
Božić se do pred konac IV. stoljeća obilježavao 6. siječnja, da bi potom bio premješten na 25. prosinca.

Događaj Božića prepričan je  u književnosti, oslikan u umjetnosti,  prikazan u spletu običaja i opjevan u božićnim pjesmama . Božićni običaji i  pjesme bude vjerničko doživljavanje Božića. U slavljenju dragog blagdana očituje se čovjekoljublje - od čestitanja i darivanja do izmirenja posvađanih i novog poleta u obiteljskom življenju. Pjesme stvaraju ozračje radosti i svečanosti, a sadržajem su zapravo prepjev božićnog evanđelja i kršćanskih vjerskih istina.

Danas Božić slave i mnogi nekršćani kao tradicijski obiteljski blagdan. U brojnim se zemljama božićni blagdani različito slave.

Japanu se slavi Božić po uzoru na zapadne zemlje, premda nisu kršćanska zemlja.

Meksiku ljudi idu od vrata do vrata čestitajući, poput onih koji su posjetili malog Isusa, a katkad ih pozovu u kuću gdje sudjeluju u razbijanju jedne vrste šarenog spremnika na užetu ispunjenog slatkišima  kojeg zovu  piñata.

Venezueli se na Sveta tri kralja djeca bude i vide da li nedostaje slama koju su ostavili pored kreveta noć prije. Na njezinu  mjestu nalaze darove. Djeca vjeruju da su te darove ostavili mudraci i njihove deve. Ako imaju crnu mrlju na obrazu, to znači da ih je etiopski kralj Baltazar, jedan od mudraca, poljubio dok su spavali.

Australiji i zemljama istog podneblja, Božić se slavi usred ljeta, zbog vremenske razlike između polutki.

U Velika Britanija, Santa Claus ili sveti Nikola 25. prosinca donosi poklone kroz dimnjak,

U Francuskoj  u jaslicama  sveci  stoje oko maloga Boga, a to su zapravo  veseli obrtnici, seljaci, ribari i pralje, svi odjeveni u odore iz 19. stoljeća. Oni donose pozdrave Svetoj Obitelji.

U Rusa darove toga dana donosi Snjeguroška, odnosno Snježna žena, i - Tatica Mraz. Ne prate ga sobovi, već jedna djevojčica  pahuljica i dječak Nova godina. Toga dana djeca jedu crni kruh koji se nalazi u obješenim čarapama, recitiraju stihove i pjevaju božićne pjesme.

Kod nas u Viškovu, na Badnjak, u oči Božića, 24.12. započinju božićni blagdani i školski praznici. U školu se vraćamo 12.1.2015. 1., 3., 5. i 7. razredi u jutarnju, a 2., 4., 6. i 8. razredi u popodnevnu smjenu.

Svim učiteljima, djelatnicima škole i učenicima želimo čestit Božić i dane praznika ispunjene mirom i radosnim susretima.

Vesna Drmić, vjeroučiteljica

korišteni materijal http://www.hic.hr; http://hr.wikipedia.org

objavio: Milana Jakšić   datum: 16. 12. 2014.