Sedmaši u posjetu Lučkoj kapetaniji Rijeka

U tjednu kada se u Rijeci održavao „2. Rijeka Nautic Show“ i Rijeka se ponovno vratila životu uz svoje more, naši su se sedmaši, u pratnji Vali Božić, nastavnice TZK-e i Jasminke Bertović Pupić, školske knjižničarke, „spustili“ s Viškova na more s ciljem upoznavanja i usvajanja novih znanja i informacija. 25. rujna 2014. posjetili smo Lučku kapetaniju Rijeka, odnosno Nacionalnu središnjicu za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka) i VTS centar Rijeka koji djeluje u sastavu Ministarstva mora, prometa i infrastrukture RH.

U Nacionalnoj središnjici za usklađivanje traganja i spašavanja na moru primio nas je g. Boris Mikulčić i objasnio nam koje su osnovne zadaće MRCC Rijeka. Prije svega to je usklađivanje akcija traganja i spašavanja na moru te obavljanje nadzora pomorskog prometa, kontrola sigurnosti plovidbe te djelovanje u slučaju iznenadnog onečišćenja mora. O važnosti Nacionalne središnjice u pogledu sigurnosti ljudi i imovine na moru govori i podatak da je od 1. siječnja do 15. kolovoza 2014. godine pokrenula i koordinirala 215 akcija na moru u kojima je spašeno 148 plovila i 411 osoba. Najveći broj akcija na moru poduzet je zbog kvarova pogonskih strojeva na plovilima. MRCC Rijeka održava 24 satno dežurstvo na besplatnom telefonu 195.

VTS centar Rijeka sjedište je Nacionalne središnjice za nadzor i upravljanje pomorskim prometom (VTS Hrvatska) i također je smješten na vrhu zgrade Lučke kapetanije Rijeka. Tu nas je primio g. Ivo Šantić, voditelj VTS centra Rijeka. Riječki je centar, u odnosu na centre u Splitu i Dubrovniku, najbolje opremljen i ekipiran na Jadranu te posjeduje vrhunsku radarsku opremu vrijednu oko 5 milijuna eura. (!) Voditelj centra pokazao nam je kako radi sustav za nadzor pomorskog prometa i komunikaciju s brodovima pa smo saznali da se sastoji od elektroničke pomorske karte (ECDIS) na koju su dodani podatci s radarskog sustava za područje Riječkog zaljeva i sustava za automatsku identifikaciju brodova (AIS). Zanimljivo je da sve to možemo pratiti i iz udobnosti naših domova ukoliko imamo pristup internetu.

Neki od naših sedmaša možda će jednoga dana nastaviti bogatu pomorsku tradiciju ovoga kraja pa su im posjet Lučkoj kapetaniji Rijeka i mnoštvo novih informacija koje su usvojili dobar „vjetar u leđa“ pri izboru budućeg školovanja i zanimanja.

Vali Božić, nastavnica TZK-e &
                                          Jasminka Bertović Pupić, prof., školska knjižničarka

objavio: Milana Jakšić   datum: 29. 9. 2014.