MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2021. U NAŠOJ ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Dragi učenici, učitelji, ljubitelji knjiga i čitanja,

nadam se da ste spremi jer u Godini čitanja polako, ali sigurno stiže nam i onaj čarobni mjesec – Mjesec hrvatske knjige! Diljem naše lijepe Hrvatske od 15. listopada do 15. studenoga družit ćemo se s knjigama i čitati 100 na sat. Moto ovogodišnje manifestacije glasi „Ajmo hrvati se s knjigom“ jer je tema Mjeseca knjige „Hrvatski autori u Godini čitanja“.

U našoj školskoj knjižnici malo ćemo se hrvati s korona mjerama, ali puno više s knjigama i to kroz sljedeći program:

1. Godina je čitanja pa ćemo puuuno čitati (hrvatske autore)! GLASNO čitati jer je ključno za razvijanje čitateljskih navika, a i tako je zabavno!
  • S prvašićima (a, b, c, d i e odjeljenjem) glasno čitamo slikovnicu „Kako su Dora i Mario spasili hranu“ i učimo ih kako se odnositi prema hrani, smanjiti njeno bacanje i uništavanje pa tako pomoći cijelom našem lijepom planetu.
  • S učenicima trećih razreda (a, b, c, d i e odjeljenjem) glasno čitamo slikovnicu „Izgubljeni Flegi“. Projekt kojim u suradnji s PGŽ i udrugom KRAS razvijamo svijest mladih o zaštiti životinja, a nakon toga i provodimo humanitarnu akciju za Azil za nezbrinute pse.
  1. Taktilna slikovnica „Postojani kositreni vojnik“ – upoznajemo najmlađe učenike s taktilnom slikovnicom naše učiteljice Jadranke Novak, njezinom namjenom, a zatim ju u Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica nosimo u Osnovnu školu Pećine i darujemo prijateljima iz Prve dječje knjižnice za djecu s oštećenjima vida.
  1. Akcija „Knjige i sport“ - tradicionalna manifestacija kojom spajamo obilježavanja Hrvatskog olimpijskog dana i Mjeseca hrvatske knjige. U goste nam dolazi Damir Matovinović, ugledni liječnik i profesor te jedan od najznačajnijih hrvatskih nogometnih sudaca.
  2. 11. studenoga 2021. – obilježavaju se i slave razne prigode (živjeli!), a mi slavimo Dan hrvatskih knjižnica!

Više o svemu moći ćete pročitati nakon 15. studenoga. Bila Godina čitanja ili ne, slobodno se hrvajte s KNJIGAMA jer one su superhrana za naš mozak!

Jasminka Bertović, školska knjižničarka

objavio: Milana Jakšić   datum: 13. 10. 2021.