Završna konferencija projekta „Pokreni promjenu: prihvaćanje razlika kroz interkulturalno obrazovanje i volontiranje“

Osnovna škola „Sveti Matej“ Viškovo jedna je od petnaest škola u Republici Hrvatskoj koja je sudjelovala u projektu Foruma za slobodu odgoja - „Pokreni promjenu: prihvaćanje razlika kroz interkulturalno obrazovanje i volontiranje“, koji je završio u studenom 2018. godine.

Cilj projekta je poduprijeti mlade ljude i njihove nastavnike za pokretanje interkulturnih projekata, kao i projekata izgradnje mira usmjerenih na sprječavanje radikalizacije i razvijanje osjetljivosti i međusobnog uvažavanja.
Kao dio projekta „Pokreni promjenu“, u našoj školi provodio se  projekt „Šeraj pozitivu, lajkaj različitost“.

Projekt se provodio tijekom školske 2017./2018. i 2018./2019. godine. Sudjelovali su svi učenici sadašnjih 6.- ih razreda i njihovi roditelji, a provodio ga je tim koji čine profesorice Ines Kovač, Dijana Saraja, Tatjana Makovac, Milana Jakšić, Jasmina Mamula, Ivana Marčelja te pedagoginja Jasna Pipinić.

Završna konferencija projekta održana je 23. studenog 2018. godine u Novinarskom domu u Zagrebu, a okupila je niz stručnjaka u radu s djecom i mladima iz Italije, Slovenije, Velike Britanije i Hrvatske koji su predstavili rezultate projekta, ali i održali niz izvrsnih izlaganja i radionica na temu prihvaćanja različitosti, socijalne pravde i aktivnog građanstva. Našu školu su zastupale profesorica Milana Jakšić, pedagoginja Jasna Pipinić te profesorica Ines Kovač koja je prezentirala naš projekt.

Konferencija je imala sljedeće ciljeve:

- omogućiti nastavnicima i ostalim odgajateljima da razgovaraju i pronađu koncepte, ideje i alate koji im pomažu da bolje rade s mladima u razvoju njihovih društvenih i građanskih kompetencija

- prezentirati sudionike sa školskim projektima koji mogu pokrenuti promjene, niti jedan projekt nije premalen ili prevelik za pozitivne promjene

- osigurati mrežnu platformu za učitelje i stručnjake iz četiri zemlje za razmjenu ideja i praksi

Projekti su bili predstavljeni i plakatima, koje su izradili sudionici. Naš plakat privukao je veliku pozornost ostalih sudionika, na što smo jako ponosni.                     Fotogalerija

Ines Kovač, prof., Jasna Pipinić, prof. i Milana Jakšić, prof.

objavio: Milana Jakšić   datum: 29. 11. 2018.